Lyžování Italské Alpy

Italské Alpy nabízí návštěvníkům nejen skvělé podmínky pro lyžování, ale jsou ideálním místem pro zimní, i letní dovolenou. Kromě zasněžených vrcholů přivítají turisty i nádherné scenérie, zahrnující svěží údolí a borové lesy na pozadí bílých kopců, které dosahují až do oblak. Majestátní hory ve svých údolích velkoryse skrývají malé alpské vesničky i horské chalupy.
 

Italské Alpy autem

Lyžařská střediska jsou dostupná z Milána či Verony vlakem i autobusem. Poměrně výhodné je také dopravit se letecky do Turína a odtud pak dojet do vybrané destinace místní autobusovou dopravou, kyvadlovým transferem nebo taxíkem.

Asi nejvíce turistů však vyráží na cesty vozem, protože je to poměrně pohodlný způsob cestování. Cesta je docela dlouhá, takže je důležité si předem nechat zkontrolovat svůj vůz.
Vyrazíte-li z Prahy, máte před sebou cca 1000 km, které vedou převážně pohodlně po dálnicích. Valnou část cesty strávíte v Německu, kde prozatím nejsou zapotřebí pro osobní vozy žádné dálniční známky. Ovšem pozor, po přejezdu německých hranic se dostanete do Švýcarska a tady už je všechno jinak. Dálniční známky zde mají, ale bohužel pouze roční. Nicméně vzhledem ke komplikovanému objíždění dálnice po silnicích nižší třídy je praktičtější si tuto známku na hraničním přechodu nebo na benzínové pumpě pořídit. Musíte si však připravit 40 CHF.

Vzhledem k tomu, že máte před sebou asi 10 hodin jízdy, je dobré si naplánovat nějaký odpočinek. Na trase je celá řada zajímavých míst, jako Norimberk nebo Basilej, kde si můžete dát skvělý oběd nebo se projít městem a prohlédnout si místní památky. Neméně lákavá je také možnost zastavit se u proslulého Ženevského jezera.

Kdybyste chtěli vyrazit z Brna, najedete asi o 200 km více a cesta vás povede přes Rakousko, kde však je možné zakoupit dálniční známku na 10 dnů za pouhých 9 EUR. V Rakousku jsou sice zpoplatněny i některé úseky mostů či tunelů, ale na trase do italských Alp vás nic takového nepotká.

Po příjezdu do Itálie povinnost platit dálniční poplatky nekončí, ale zde je to podobné jako například v Chorvatsku, takže se poplatky vybírají na mýtných bránách. Cena činí asi 5,5 EUR/100 km a zaplatit lze jak v hotovosti tak platební kartou. Na italských dálnicích je možné využít i předplatné pomocí magnetických karet Viacard v hodnotě 25, 50 a 75 EUR.
Cesta je poměrně dlouhá, takže je vhodné udělat občas zastávku a zde se nabízí celá řada možností, kde si odpočinout a třeba se občerstvit nebo pokochat prohlídkou půvabných měst, jako je Graz či Benátky nebo Verona.

Ať si vyberete kteroukoliv trasu, určitě vás cestou čeká spousta zajímavých a atraktivních míst. Je-li ve voze pouze jeden řidič, je asi lepší rozdělit jízdu do dvou dnů a užít si cestou nějaký malý výlet.

Itálie je obecně považována za jednu z nejdražších zemí, pokud jde o pohonné hmoty, ale záleží na tom, jak si jízdu rozvrhnete. Využijete-li možnosti natankovat plnou nádrž před opuštěním Německa či Rakouska, určitě můžete za palivo ušetřit.

Italské Alpy mimo zimní sezónu

Národní park Gran Paradiso je sídlem úžasných vodopádů, útesů i bujné vegetace. Pěší turistika podél malebných horských stezek je velmi atraktivní a navíc na cestě na turisty čekají horské chaty a útulky.

Pro pěší turistiku jsou ideálními měsíci červenec, srpen a září, kdy většina sněhu roztaje. V létě zejména v údolí přetrvává jasné a teplé počasí, ovšem hory jsou poměrně často pokryté mraky.
Mezi nejkrásnější místa zde patří severoitalská jezera, jako Lago di Garda, Lago Maggiore nebo Como. Vzhledem k nadmořské výšce je zde poměrně velký rozdíl mezi denními a nočními teplotami, kdy noci jsou poměrně dost chladné. Na druhou stranu v létě v Alpách docela dost prší a jsou zde obvyklé bouřky. Vychutnat si zde za krásných letních dnů lze také nádherný výhled na jezero Maggiore z Monte Mottarone, kam se dostanete pohodlně lanovkou.

Italské Alpy sousedí s rakouskými, francouzskými a švýcarskými Alpami. Zejména v létě zde tak najdete ráj v podobě nádherných horských luk, plných vzácných rostlin, ale i terasovitých vinic či starých zemědělských usedlostí.

Na podzim pak je turistickým lákadlem i každoroční podzimní festival Alba Truffle, konající se ve vesnicích i městech v Piemonte. Mezi další zajímavá místa italských Alp patří třeba město Turín se svým barokním náměstím a krásnými paláci a pro pány atraktivní automobilkou Fiat, nebo město Milán s velkolepou gotickou katedrálou, slavnou operou La Scala nebo dalšími památkami.
V zimě je region proslulý svými lyžařskými středisky, která v posledních sezónách nabízí snad nejlepší sníh v Evropě. Zdejší střediska disponují rozsáhlou sítí výtahů a lanovek, fantastickými běžeckými trasami, a skvělé lyžování zde doplňují vynikající vína i skvělé italské jídlo. Mezi nejúžasnější část italských Alp patří Valle d´Aosta s vrcholy, jako Matterhorn a Mont Blanc či Monte Rosa.

Copyright © 2024 Lyžařský zájezd jednotlivě, nebo lyžařské zájezdy hromadně | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Sháníte oblečení na hory? Mrkněte na další lyžařské zájezdy najdete na webu o lyžování ve Francii, nebo lyžování v Rakousku, tam si to taky užijete! Rakouské Alpy jsou úchvatné i v létě, vynechte moře a zkuste dovolenou v Rakousku a nebo také zvažte letní návštěvu Barcelony...