Lyžování Rakouské Alpy

Rakousko, to je země mnoha tváří – strávit dovolenou a hezké chvilky zde můžete buď v údolích plných úrodných nížin, rybníků a krasových jezer, nebo naopak ve vysokých horách, kterými je oblast Rakouska velmi proslulá. V době letních dovolených jsou cestovními kancelářemi a agenturami pořádány túry a výšlapy po horách, odkud můžete pozorovat zelenou krajinu této alpské země a dýchat četvstvý svěží vzduch, na kterém nejsou zanechány negativní škodlivé stopy lidské civilizace. V zimní části roku do Rakouska míří tisíce turistů užít si právě rakouské Alpy. Lyžařské areály jsou zde velmi prestižní, známé a luxusní.

U středisek jsou vybudovány obrovské hotelové komplexy, které zahrnují širokou škálu služeb, kterou se snaží dovolenou zpříjemnit co největšímu počtu zákazníků – od plaveckých bazénů, posiloven a saun přes wellness studia s kosmetickými, kadeřnickými a relaxačními službami, až po restaurace, kde najdete nejen rakouské tradiční jídla, ale i světovou kuchyni.

Není pravda, jak by se na první pohled zdálo, že si lyžování v Rakousku mohou dovolit jen movití turisté a cestovatelé. Cestovní kanceláře totiž nepořádají jen dlouhodobější zájezdy, ale i jednodenní. Jejich cena se pohybuje asi okolo 1500,- . Záleží na tom, do jakého lyžařského centra míříte, i kde je vaše bydliště v České republice a tím pádem jaké je vzdálenost od cíle zájezdu. V ceně jsou zahrnuty nejen náklady spojené s dopravou, ale i skipass do lyžařského střediska a někdy také jednodenní pojištění v případě úrazu. Skipassy jsou v dnešní době ve většině střediscích ve formě čipových karet, které stačí pouze přiložit (turnikety karty přečtou i přes vrtsvu oblečení, odpadá tedy složitá a neoblíbená manipulace s klasickými papírovými permanentkami). Na tyto karty se obvykle při koupi platí záloha (ve výši průměrně 2 Eura), která se při odjezdu a odevzdání karty zákazníkovi vrací zpět.

Lyžařská střediska v Rakousku spadají do tří částí, pojďme se s každou oblastí seznámit a představit si ty největší a nejlepší střediska.

Korutany – jsou jednak spolkovou zemí Rakouska, a jednak také oblastí, kam zasahují Alpy a tvoří tak zároveň hranici s Itálií. Toto pásmo je ve vrcholcích hor permanentně zasněžené, lyžařská střediska ovšem fungují hlavně od listopadu až prosince do března až dubna. Cesta do lyžařských center v Korutanech je většinou zárukou úspěchu. Je to totiž velmi slunný kraj, turisty tedy tak často nepřekvapují dny plné sněhových srážek a sjezdovky pokryté hustou mlhou.

Bad Kleinkirchheim, Turracher Höhe, Dreiländereck, Gerlitzen a Verditz.

Salcbursko – severně od Korutan se rozkládá další spolková země, která je rájem lyžařů – Salcbursko. Nachází se téměř ve středu Rakouska. Kromě lyžařských areálů je zde možno navšívit množství kulturních a historických památek (hlavně hrady a zříceniny hradů – např. Hohenwerfen) či se projít a pokochat se přírodní krásou této spolkové země (nejen v okolí malých malebných vesniček této oblasti – např. Radstadt, ale i poblíž hlavního města Salcburska – Salcburku). Nachází se zde poměrně hodně lyžařských center, mnoho z nich je propojeno a platí zde jeden skipass dohromady – třeba skiareály Zell am See/Kaprun, Lungau nebo Obertauern. Dobře a docela levně si zalyžujete i v menších lyžařských centrech, například v Urlaubs Arena Wildkogel, Lofer nebo Uttendorf. Ty jsou vhodné převážně pro rodiny s dětmi a pro ty, kteří hledají na své dovolené klid a atmosféru malých horských chaloupek.

Uttendorf, Lofer, Zell am see / Kaprun, Radstadt.

Tyrolsko – další spolková země známá rozlehlými lyžařskými centry, je také oblastí, kde zima přetrvává delší část roku a lyžaři mají tedy mnoho příležitostí ke sportování po celý rok. Po celé délce Tyrolska se táhnou vysoká pohoří, zasněžené pláně a horské louky, krajinu zdobi i ledovcová jezera, rozlehlé jehličnaté lesy a protékají jí alpské řeky. Dominantou jsou čtyři ledovce (např. Hintertux, Mayrhofen či Stubai), které tak lákají lyžaře. Z důvodu vysoké návštěvnosti a oblíbenosti Tyrolských lyžařských areálů byla většina z nich propojena v jeden velký lyžařský komplex Zillertal 3000. Skipassy lze zakoupit jak jen pro jednotlivá střediska, tak i pro celý tento areál. Ve většině z těchto lyžařských center jsou plně obsazeny nejen lanovky (hlavně z rána, kdy chvíli trvá, než lanovky zvládnou velký nápor ranních lyžařů a než se lyžaři rozptýlí po všech sjezdovkách), ale většinou také ubytovací kapacity. Doporučuje se tedy ubytování objednávat o měsíce dříve, či s obsazeností počítat a zajistit si ubytování ne přímo v centru, ale třeba v blízkých vesničkách.

Zillertal Arena, Mayrhofen, Tux.

Tak který lyžařský zájezd si vyberete?

Copyright © 2024 Lyžařský zájezd jednotlivě, nebo lyžařské zájezdy hromadně | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Sháníte oblečení na hory? Mrkněte na další lyžařské zájezdy najdete na webu o lyžování ve Francii, nebo lyžování v Rakousku, tam si to taky užijete! Rakouské Alpy jsou úchvatné i v létě, vynechte moře a zkuste dovolenou v Rakousku a nebo také zvažte letní návštěvu Barcelony...